b1.jpg

„Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni” – słowa genialnego XIX wiecznego szachisty Paula Morphiego, są mottem zajęć realizowanych w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Jaroszowie od 1 września 2018 roku, podczas których uczniowie z kl. I-III poznają arkana królewskiej gry jaką są szachy.

Nauka gry w szachy prowadzona jest w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego pod nazwą „SZACHY W SZKOLE”.

Gra w szachy rozwija takie cechy jak opanowanie, koncentracja, determinacja, cierpliwość, wytrwałość, odwaga, wyobraźnia, uczy radzenia sobie ze stresem, skutecznego działania pod presją, niepoddawania się nawet w najtrudniejszej sytuacji.

Uczniowie bardzo chętne uczestniczą w zajęciach szachowych, są na nich bardzo aktywni. Najaktywniejsi, 16.02.2019 r. wzięli udział w Noworocznym Turnieju Szachowym w Strzegomiu. Było to niezwykłe przeżycie, gdyż po raz pierwszy uczestniczyli w turnieju szachowym, gdzie mogli się zmierzyć ze swoimi rówieśnikami z innych szkół i miejscowości, odnosząc w nim swoje pierwsze sukcesy.

Obecnie przygotowujemy się do udziału w Mistrzostwach Dolnego Śląska w szachach dzieci, które odbędą się w czerwcu w Lubinie. Opiekunem grupy jest nauczyciel matematyki pan Paweł Rataj.