b1.jpg

24 stycznia wraz z uczniami klas I, II, III  udaliśmy się do Strzegomia, i tam w SCK uczestniczyliśmy w ciekawym pokazie multimedialnym. Lekcja miała na celu zapoznanie dzieci z tajnikami powstawania dubbingu.

Pierwsza część to wirtualna wycieczka po największym Studio Dubbingowym w Warszawie. Przewodnikiem był znany polski aktor Krzysztof Tyniec. "Odwiedziliśmy" studio nagraniowe i poznaliśmy dużo trudnych pojęć: "dubbing", "studio nagraniowe", "reżyser dubbingu", "realizator dźwięku" itp. Etapy powstawania dubbingu pokazane były na przykładzie filmu pełnometrażowego "I ty możesz zostać bohaterem". Poznaliśmy również aktora dubingowego, którego głos jest bardzo dobrze znany wszystkim miłośnikom kina - pana Mirosława Wieprzewskiego - (Gargamel ze Smerfów, Prosiaczek z Kubusia Puchatka). Dowiedzieliśmy się również, co to takiego emisja głosu i jak wiele trudnych ćwiczeń oddechowych, artykulacyjnych czy słownych muszą wykonywać aktorzy, by posiąść idealną wymowę i dykcję. My również zostaliśmy poddani próbie powtarzając coraz szybciej zdanie "Lulaj Jolu lalę. Lalę Jolu lulaj" lub na jednym wydechu licząc "wrony bez ogona".

Jednak najciekawszym momentem zabawy w kinie było samodzielne nagrywanie przez nas dubbingu do bajki "Asterix i Obelix". Pan prowadzący nagrał nasze okrzyki "Niech żyje Obelix! Niech żyje!", które następnie akustyk podłożył pod oryginalne głosy Gallów w scence. Zabawnie było słyszeć siebie w prawdziwym filmie.

Na drugą część "Lekcji w kinie" składało się oglądanie filmu "I ty możesz zostać bohaterem" - wzruszającej opowieści o tym, że warto ryzykować, by spełniać swe marzenia  Bohaterem historii jest 10-letni chłopiec, na którego wszyscy wołają Mały…

Barbara Zbrożek