baner6.jpg

W dniu 20 czerwca 2017 r. grupa uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie wzięła udział w wycieczce do Parku Miniatur „Minieuroland” w Kłodzku.

 

Wycieczka była wygraną otrzymaną od organizatora- czyli Parku Miniatur w Kłodzku za „Najlepszy Zielnik” wykonany i zgłoszony na w I etap ogólnopolskiego konkursu przez uczniów klasy Va SP.

W wycieczce wzięło również udział 7 uczennic z klas gimnazjalnych, które w ramach zajęć Koła „Młody Artysta" do wykonanego zielnika dołożyły szczyptę swojego talentu.

W ramach nagrody, uczniowie wzięli udział w 3 panelach zajęć: botanicznych, modelarskich oraz grze terenowej.Podczas zajęć botanicznych  uczestnicy  poznawali fascynujący świat ziół.  Dotykali oraz rozkoszowali się zapachem i smakiem tych wspaniałych roślin ucząc się je rozpoznawać. Natomiast podczas Warsztatów Modelarskich zarówno dzieci jak i dorośli zmierzyli się z wymagającą pieczołowitości i wytrwałości sztuką tworzenia obiektów przestrzennych. Poznali również tajniki budowy makiet oraz oryginalne surowce z jakich one powstają.

Wiele  zabawy i edukacji dostarczyła również  gra terenowa „Orientacyjny Express". Z wypiekami na twarzy uczniowie poszukiwali liter zaszyfrowanych przy niektórych makietach budowli, opisanych w formie zagadek.  Gracze przemierzali park w małych grupach, ucząc się jednocześnie współpracy i wzajemnego wsparcia.

Podczas wycieczki nie zabrakło również beztroskiej zabawy i relaksu  na supernowoczesnym placu zabaw i miejscach wypoczynkowych znajdujących się w Parku. Każdy znalazł tam coś dla siebie, zarówno uczniowie jak i opiekunowie.

Tak więc czerwcowy wyjazd okazał się wspaniałym połączeniem edukacji i zabawy u progu nadchodzących wakacji. Opiekunami wycieczki były nauczycielki:  Dorota Burzyńska, Joanna Pietras oraz  mamy uczniów panie: Izabela Marek  i Anna Peszek, które wspierały i koordynowały wykonanie nagrodzonego  zielnika.

Klasa V apod opieką wychowawczyni Doroty Burzyńskiej wzięła również udział w II etapie Konkursu na Zielnik, którego tematem były Kwiaty Świata. Klasa wykonała pracę w formie makiety pt. „CAŁY ŚWIAT TO JEDEN WIELKI KWIAT". Makieta - wielki kwiat - składający się z 6 płatków i środka - symbolizował 7 kontynentów. Na każdym płatku zamieszczone zostały 4 kwiaty wykonane przez uczniów, występujące na danym kontynencie. Oprócz tego,  każdy kwiat zaopatrzony został w listki na których znalazły się ciekawostki oraz informacje o roślinie (nazwa, kraj i flaga państwa). Środek symbolizował kontynent, na którym występują zaledwie 3 rośliny kwiatowe - jest nim Antarktyda. Niestety  pracochłonna makieta nie zachwyciła wymagającego oka Jury i nie udało się zdobyć w II etapie nagrody. Jednak czas poświęcony na wykonanie pracy nie był bezowocny. Wielu uczniów klasy Va pracujących nad wykonywaniem kwiatów odkryło w sobie nowy talent i przekonało się, że potrafi. Istotnym efektem jest  też poznanie nowych, nieznanych roślin świata oraz ciekawostek na ich temat.